Drukuj

Wielonarodowość i wielokulturowość w szkole

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Pod hasłem "Wielonarodowość i wielokulturowość w dolnośląskich szkołach - aspekty, organizacyjne i kulturowe" w jeleniogórskiej filii Dolnośląskiego Doskonalenia Nauczycieli, 30 maja odbyła się konferencja, która zgromadziła dyrektorów, samorządowców, nauczycieli z Dolnego Śląska. W pierwszej części wysłuchaliśmy prelekcji dr Józefa Zapruckiego z Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze na temat „rozmowy” kultur na przestrzeni wieków na naszym terenie.

 

W drugiej części spotkania omawiano m.in. różne sytuacje dzieci obcokrajowców w placówkach, aspekty prawne oraz przytaczano dobre praktyki. Nasza szkoła od lat zajmuje się z powodzeniem dziećmi - obywatelami innych państw, lub z rodzin mieszanych i została zaproszona do udziału w panelu dyskusyjnym, w którym wzięłam udział. Przedstawiłam sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach, gdy np. rodzice i dzieci są obcokrajowcami, nie mówią i nie rozumieją po polsku, a dzieci muszą realizować obowiązek szkolny. Podkreśliłam i podałam przykłady, że jesteśmy centrum wielokulturowości o czym świadczy chociażby Patron - Caspar David Friedrich. Zawsze szukamy aspektów łączących kultury i cenimy odmienność.

Cieszę się, że został poruszony taki temat i mam nadzieję, że będzie to początek szerszej dyskusji w środowisku szkolnym. Więcej na temat konferencji pod adresem:

http://www.jelonka.com/news,single,init,article,69050

19184342 10155378542302902 556978338 n

zdjęcie konferencja